Foarte mulți copii și sportivi s-au prezentat la “Cupa Federației”, competiție organizată pe 29 ianuarie 2017, la Centrul Olimpic de la Izvorani. Din cei 149 de participanți, 119 au fost sub 18 ani, iar 95% dintre ei aparțin unor cluburi afiliate la Federația Română de Triatlon. Competiția a contat și ca selecție pentru Loturile Naționale de Triatlon ale României. La categoriile de juniori și U23, 11 sportivi au reușit să treacă de baremele stabilite (în 2016 numărul lor a fost de numai 7): Manac Antoanela, Chis Andrei, Tranulea Cristian, Seitan Nicolae, Balica Mircea, Daniel Attila, Adrian Morar, Romas Catalin, Troanca Stefan, Ion Alexandru si Hasegan Vlad. La cadeți, podiumul la fete a fost ocupat de Frant Madalina & Matei Bobarnac Andreea locul 3, Perjoiu Alice locul 2 și Iordache Andreea locul 1. La băieți, câștigătorul a fost Rogoz Erik, urmat de Vale Lucian și Meszaros Balazs. Câștigătorii competiției la copii au fost: 9 ani: Jeles Alexia Maria si Stroe Vlad; 10 ani: Mihai Teodora Maria si Gagyi Botond; 11 ani: Badea Ioana si Serban Paul; 12 ani: Chis Ariana si Sendroiu Vlad; 13 ani: Szabo Sara ;i Hodina Razvan.

Sursa: site-ul Federației Române de Triatlon